Uzakdoğu’dan Gelen Dev Gemi Kumport Limanı’na Yanaştı

UZAKDOĞU'DAN GELEN DEV GEMİ KUMPORT LİMANI'NA YANAŞTI

İş hacmi bakımından Türkiye’nin üç büyük limanından biri konumundaki Kumport, tarihindeki en büyük gemiyi karşıladı. 14.000 konteyner kapasiteli (TEU) Yang Ming World gemisi Kumport’ta demirledi. Uzakdoğu’dan gelen gemi bugüne kadar Kumport’a gelen gemilerin en büyüğü olma özelliği taşıyor.

Deniz ticaretinin son yıllarda yeniden hareketlilik kazanmasıyla limanlar da daha yüksek kapasiteli gemiler ağırlamaya başladı. Son olarak uzak doğulu armatör olan Yang Ming, 14.000 TEU’luk gemisiyle İstanbul’daki Kumport Limanı’a yanaştı. 1. faz yatırımlarını tamamlayan ve bununla birlikte ekipman yatırımlar yapan Kumport, 14.000 TEU’luk Yang Ming World gemisinin yanaşmasıyla şimdiye kadarki en büyük gemisini karşılamış oldu. Yang Ming, Hapag Lloyd, K Line, MOL, NYK hatlarının oluşturduğu The Alliance grubunun yeni servis hattıyla Uzakdoğu’dan direkt seferlere başlayan grup, deniz ticaretinde önemli bir konumda bulunan Kumport Limanı’na yanaştı. İthalatçı ve ihracatçı firmaların yüklerini taşıyan devasa gemiyi limanında ağırlayabilecek sayılı işletmeler arasında bulunan Kumport, daha büyük gemileri de rahatlıkla elleçleyebileceğinin mesajını verdi.

YATIRIMLARIMIZIN KARŞILIĞINI ALIYORUZ

Bölgenin önemli liman işletmelerinden biri olduklarının altını çizen Kumport CEO’su Özgür Soy; "Kumport tarihinde bu denli büyük kapasiteli bir gemiyi daha önce karşılamamıştık. Bu geminin yanaşmasıyla yatırımlarımızın ne kadar doğru hamleler olduğunu görüyoruz. 2017 yılında da bu yatırımlarımız devam edecek. Bugün Kumport Limanı 200.000 DWT’lik gemilere yanaşabilme imkânı sunan sayılı limanlardan. Bu nedenle bölgede özellikle Deniz İpek Yolu için stratejik bir konumdayız. Uzakdoğu’dan gelen gemiler buradan Avrupa’ya açılma imkânı buluyor. Ayrıca Karadeniz’e giden yüklerin en önemli aktarma noktalarından birisiyiz" dedi.
469.909 m2’lik toplam liman sahası bulunan Kumport’un 2 km’yi aşkın rıhtım iskele uzunluğu bulunuyor. 195.000 – 200.000 DWT’lik gemilere yanaşabilme imkanı sunan Kumport, 368 metre uzunluğunda 51 metre genişliğinde yaklaşık 150.000 DWT’lik YM World gemisini de limanında ağırlamış oldu. Mevcut altyapısını güçlendiren Kumport, bugün 2.100.000 TEU’luk yıllık kapasiteye sahip.